Kiedy zmienić opony na zimowe?

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Moment, w którym kierowca powinien wymienić opony na zimowe nie jest w Polsce jasno określony. Nie pomaga w tym kapryśna, zimowa pogoda, która często może zmieniać się z dnia na dzień. Sprawia to, że wielu kierowców zadaje sobie pytanie, kiedy jest właściwy moment, aby wyposażyć auto w zimowe ogumienie. Sprawdź poradnik i dowiedz się, czym kierować się podczas podejmowania decyzji co do wymiany opon na zimowe!

Czy zmiana opon na zimowe jest obowiązkowa?

Czy zmieniać opony na zimę? Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż każdy kraj w nieco inny sposób reguluje obowiązek użytkowania opon zimowych w trakcie sezonu.

Polska znajduje się w gronie 13 państw Unii Europejskiej, w których nie ma obowiązku wymiany opon na zimowe. Warto jednak wspomnieć, że taki obowiązek jest uregulowany prawnie w bardzo wielu państwach, takich jak Finlandia czy Norwegia.

Użytkowanie zimowego ogumienia jest jedynie zalecane w momentach, gdy na zewnątrz mamy do czynienia z rozmokłym lub sypkim śniegiem, czy też oblodzonymi drogami.

Wymiana opon jest natomiast obowiązkowa, gdy przekroczona zostaje minimalna dopuszczalna głębokość bieżnika, która wynosi 1,6 mm. Warto o tym pamiętać i kontrolować swoje opony przed wymianą w każdym sezonie zimowym.

Wymiana opon na zimowe. Czym się kierować?

Według badań przeprowadzanych przez wiele lat ustalono, że najbardziej odpowiednim momentem wymiany opon na zimowe są dni, w których średnia dobowa temperatura powietrza spada poniżej 7 stopni Celsjusza.

Jeśli taki stan rzeczy utrzymuje się przez kilka dni z rzędu, należy zamontować opony zimowe. Jest to umowna granica temperatur, poniżej której przyczepność opon letnich zazwyczaj ulega pogorszeniu.

W niskich temperaturach poniżej tego progu, coraz bardziej wzrasta też prawdopodobieństwo wystąpienia opadów śniegu i przymrozków. Warto więc obserwować temperaturę na zewnątrz i spodziewając się ochłodzenia, zaplanować wymianę opon na zimowe.

Dlaczego warto jeździć na oponach zimowych?

Opony zimowe są oczywiście lepiej przygotowane do jazdy w niskich temperaturach. W dużej mierze jest to zasługa konstrukcji bieżnika oraz materiału, z jakiego zostało wykonane ogumienie.

Mieszanka gumowa opon zimowych jest znacznie bardziej miękka, niż w letnich odpowiednikach. Dzięki temu nie traci elastyczności nawet podczas mrozów, co skutkuje dobrą przyczepnością.

Osiągi na śniegu i mokrej nawierzchni podczas mrozów poprawiają się także dzięki konstrukcji bieżnika opon zimowych. Jest nie tylko głębszy niż w przypadku opon letnich, ale jest też wyposażony w sieć lameli.

To właśnie zadaniem tych drobnych nacięć na powierzchni bieżnika jest “wgryzanie się” w nawierzchnię i śnieg, co poprawia nie tylko przyczepność, ale też zapewnia bardziej stabilny tor jazdy.

Przeprowadzone testy nie pozostawiają złudzeń. Samochód wyposażony w dobre opony zimowe może mieć nawet o 30% krótszą drogę hamowania, niż w przypadku eksploatacji opon letnich. Chcąc podróżować bezpiecznie podczas zimy, warto postawić na opony zimowe.

Opony zimowe a pierwsze śniegi. Czy warto czekać z wymianą?

Wielu kierowców wymienia ogumienie na zimowe w momencie wystąpienia pierwszych opadów śniegu. Jest to oczywiście jasny sygnał, że zmiana jest konieczna. Jednak czy warto czekać aż do tego momentu?

Eksperci często radzą, by nie czekać na ostatni moment ze zmianą opon i zrobić to już pod koniec jesieni. Pogoda bywa w Polsce naprawdę kapryśna i kierowca nigdy nie wie, kiedy mogą nadejść pierwsze przymrozki, a wraz z nimi opady śniegu.

Ogumienie zimowe nie powinno zbytnio uszkodzić się od jazdy w stosunkowo chłodnych, jesiennych temperaturach. Stawiając na wcześniejszą wymianę opon na zimowe, kierowca uniknie długich kolejek do warsztatu wulkanizacyjnego oraz stresu związanego z jazdą w nieprzygotowanym pojeździe.

Warto pamiętać, że opony to jedyny element pojazdu, który ma bezpośredni kontakt z nawierzchnią. W trudniejszym, zimowym sezonie to właśnie ogumienie jest w dużej mierze odpowiedzialne za bezpieczeństwo. Warto więc planować zmianę opon rozsądnie i z wyprzedzeniem. Samochód dobrze przygotowany do drogi, to bezpieczny samochód!

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Gadu-Gadu Live
  • Gwar
  • Google Bookmarks
  • Pinger
  • Śledzik
  • Sfora
  • Wahacz