Ubezpieczenie samochodu – jak wybrać najkorzystniejszą opcję?

Ubezpieczenie samochodu – jak wybrać najkorzystniejszą opcję?

Kiedy decydujemy się na posiadanie własnego samochodu, musimy przede wszystkim zadbać o kwestię jego ubezpieczenia. W Polsce mamy 2 główne typy ubezpieczeń komunikacyjnych. Są to: OC i AC. Nie da się ukryć, że firm oferujących obie polisy jest wiele, a pakietów możliwości jeszcze więcej. W jaki sposób więc wybrać najkorzystniejszą dla nas opcję?

Każdy kierowca, a zwłaszcza właściciel samochodu, zdaje sobie sprawę z obowiązku posiadania aktualnego ubezpieczenia OC. Jest to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej kierującego, który spowoduje wypadek lub szkody materialne albo zdrowotne innych osób. Zakres jego obowiązywania jest odgórnie ustalony przez państwo, więc firmy ubezpieczeniowe nie mogą w niego ingerować.

Inaczej działa to w przypadku ubezpieczenia AC (tzw. autocasco). Jest ono polisą dobrowolną, za której brak nie można otrzymać kary. Autocasco obejmować będzie szkody wyrządzone naszemu pojazdowi oraz elementom jego wyposażenia. Zakres jego obowiązywania to natomiast kwestia dość elastyczna. Firmy ubezpieczeniowe bowiem dają kupującym możliwość wybrania interesującego ich wariantu ochrony.

Od czego więc zależą ceny powyższych form ubezpieczenia? I w jaki sposób wybrać najkorzystniejszą ofertę?

OC i AC – od czego zależą wysokości stawek?

Mimo obowiązku prawnego posiadania aktualnego OC, państwo nie narzuca wysokości stawki, jaką należy uiszczać. Kwestią tą zajmują się firmy ubezpieczeniowe oferujące polisy.

Stawki za OC zależą przede wszystkim od kilku czynników. Są to między innymi:

 • wiek właściciela pojazdu – młodsi kierowcy płacą wyższe stawki od starszych,

 • staż za kierownicą – bardziej doświadczeni kierowcy płacą mniej,

 • historia wypadków – a raczej szkód spowodowanych przez kierowcę; ci, którzy mają ich na swoim koncie najmniej, mogą liczyć na niższe stawki,

 • miejsce zamieszkania – im spokojniejsze, z biedniejszą historią wypadków i z mniejszym natężeniem ruchu – tym stawki są niższe,

 • stan rodzinny – firmy ubezpieczeniowe uważają osoby posiadające rodzinę (w tym dzieci) za bardziej odpowiedzialne na drodze i oferują im korzystniejsze stawki,

 • samochód: jego marka, model, wiek czy też pojemność silnika.

W przypadku ubezpieczenia autocasco poza tymi wymienionymi powyżej, bierze się pod uwagę jeszcze inne czynniki ryzyka. Ma to związek z rozszerzonym i skonkretyzowanym zakresem, jakie AC obejmuje. Chcąc wykupić polisę autocasco, musimy liczyć się z tym, że firma ubezpieczeniowa będzie chciała sprawdzić między innymi wartość samochodu czy jego wiek (niektórzy ubezpieczyciele odmawiają objęcia polisą starych aut), stopień jego zabezpieczeń (na przykład przeciw kradzieżom), a nawet to, czy zostawiamy samochód na zewnątrz czy w garażu (dla auta zaparkowanego wewnątrz ryzyko uszkodzeń związanych z pogodą będzie o wiele mniejsze).

Pakiet ubezpieczenia samochodu – jak wybrać najkorzystniejszy?

Podczas gdy doświadczeni właściciele samochodów doskonale wiedzą, który pakiet wybrać i w której firmie wykupić polisę, to wielu początkujących kierowców ma z tym niemały problem. Mnogość ofert i ubezpieczalni zniechęca do podjęcia jakiegokolwiek działania, a przecież kwestia ta nie może czekać.

Podczas poszukiwań najlepszych ofert, warto skorzystać z jednego z kalkulatorów ubezpieczeń OC i AC, które porównują ze sobą różnorodne oferty dostępne na rynku i dopasowują warianty do potrzeb użytkownika.

Pozostaje jednak również decyzja związana z zakupem autocasco. Skoro jest to opcja dodatkowa, nieobarczona prawnym obowiązkiem, mogłoby się wydawać, że jest zbytecznym wydatkiem, bez którego można się obejść. Doświadczenie pokazuje jednak, że taką polisę warto posiadać. Co więcej – firmy ubezpieczeniowe bardzo często proponują zniżki przy wyborze pakietu OC/AC, z których kierowcy chętnie korzystają.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Gadu-Gadu Live
 • Gwar
 • Google Bookmarks
 • Pinger
 • Śledzik
 • Sfora
 • Wahacz