Zarządzanie flotą samochodów elektrycznych – wyzwania i możliwości

Zarządzanie flotą samochodów elektrycznych – wyzwania i możliwości

Optymalne zarządzanie flotą samochodów wymaga wiedzy, doświadczenia i specjalistycznych narzędzi. Jednocześnie transport nieustannie się rozwija, a w ostatnich latach coraz bardziej podąża w stronę elektromobilności. Zarządzanie flotą samochodów elektrycznych stwarza zupełnie nowe wyzwania, ale są też możliwości i korzyści, jakie do tego rozwiązania skłaniają.

Jednym z fundamentalnych powodów, dla których samochody zeroemisyjne są coraz częstszym wyborem, jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Poziom emisji CO2 przez pojazdy spalinowe ma znaczący wpływ na globalne ocieplenie. Dzięki samochodom elektrycznym można go zredukować. Czy to koniec zalet?

Ekonomiczne korzyści i nie tylko!

O związanych z minimalizacją wpływu na środowisko pośrednio już wspomnieliśmy – samochody elektryczne pozwalają zmniejszyć poziom emisji CO2. To z kolei przekłada się na wolniejsze postępowanie zmian w przyrodzie, czystsze powietrze w miastach, a więc i lepsze zdrowie społeczeństwa. Poza tym liczy się również optymalizacja kosztów.

Kiedy spojrzymy na korzyści ekonomiczne, na pierwszy plan wysuwają się niskie koszty eksploatacji. Cena energii elektrycznej jest obecnie na niższym poziomie niż paliwo, co już na wstępie generuje oszczędności. Ponadto napędy elektryczne są prostsze w konstrukcji, a przez to wymagają rzadszej konserwacji i naprawy. Warto zauważyć, że silniki elektryczne są efektywniejsze od tych spalinowych. Jeżeli do tego uwzględni się przemyślane strategie zarządzania flotą, a więc m.in. to, czy stacje ładowania pojazdów elektrycznych znajdują się na trasie, łatwo o generację znacznych oszczędności.

Główne wyzwania związane z utrzymaniem i eksploatacją pojazdów elektrycznych

Dobre zarządzanie flotą samochodów elektrycznych znacząco obniża koszty eksploatacji, czy pozwala zaplanować wizytę w warsztacie. A co z wyzwaniami? Nadal kłopotliwe mogą okazać się stacje ładowania pojazdów elektrycznych, a właściwie ich niedostateczna liczba. Nadal nie w każdym mieście jest ich wystarczająco dużo, a czas ładowania jest znacznie dłuższy, niż kiedy w grę wchodzi tankowanie pojazdu spalinowego. Pomimo tego, że przemyślane strategie zarządzania flotą oznaczają szereg korzyści, to sam koszt początkowy, a więc wyposażenie floty w samochody elektryczne jest kosztowny.

Infrastruktura ładowania: klucz do efektywnego zarządzania flotą

Zarządzanie flotą samochodów elektrycznych musi uwzględniać dostęp do infrastruktury elektrycznej. Stacje ładowania pojazdów elektrycznych mają być w bezpośredniej bliskości planowanych tras. Jest to istotne ze względu na ponoszone koszty i poświęcony na ładowanie pojazdu czas. Warto też upewnić się, że stacje ładowania pojazdów dysponują ładowarkami pozwalającymi na naładowanie baterii w relatywnie krótkim czasie. Strategie zarządzania flotą nieraz uwzględniają instalację stacji ładowania na terenie firmy, by ładować pojazdy nocą, by móc w pełni wykorzystać dni robocze.

Optymalizacja kosztów i strategie zarządzania w erze elektryfikacji

Dla każdego przedsiębiorstwa optymalizacja kosztów jest istotna. Dotyczy to również zarządzania flotą elektryczną. Dobrym rozwiązaniem jest karta flotowa dla małych firm, bądź większych przedsiębiorstw, jeśli firma jest duża. Wiąże się z niższymi cenami ładowania, a także preferencyjnymi cenami na inne produkty na stacji paliwowej. Opłacalna jest karta Shell. Zapłać za ładowanie pojazdów elektrycznych dzięki karcie Shell Card i łatwo zauważysz, że ponoszone koszty są mniejsze. Do tego stacje ładowania pojazdów elektrycznych znajdują się nie tylko w Polsce, ale i całej Europie, a infrastruktura elektryczna jest rozbudowywana.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Gadu-Gadu Live
  • Gwar
  • Google Bookmarks
  • Pinger
  • Śledzik
  • Sfora
  • Wahacz