Samochód nowy czy używany? O czym trzeba pamiętać?

Samochód nowy czy używany? O czym trzeba pamiętać?

Zakup samochodu to poważna inwestycja, którą planuje się od dłuższego czasu. Wymaga nie tylko zgromadzenia odpowiedniego kapitału, ale także wybrania samochodu, który będzie odpowiedzią na nasze oczekiwania i potrzeby. Rynek nasycony jest dziś ofertami salonów samochodowych oraz firm i osób, zajmujących się sprzedażą aut używanych. Na co się zdecydować?

Stan techniczny

Jeśli w przypadku aut z salonu nie ma to większego znaczenia, tak przy kupnie pojazdu używanego trzeba zwrócić szczególną uwagę na jego stan techniczny. Często oględziny odbywają się „na oko”, jednak wizualny stan auta to nie wszystko. Zadbajcie o gruntowne sprawdzenie silnika, poszczególnych instalacji oraz karoserii.

Gdy nie jesteście specjalistami w kwestiach motoryzacyjnych, z pomocą przychodzą firmy, oferujące sprawdzenie auta przed jego zakupem i wydanie opinii dotyczącej stanu technicznego oraz zauważonych usterek. Koszt usługi jest niewielki w porównaniu z kosztami, jakie możecie ponieść, gdy okaże się, że auto wymaga gruntownej naprawy. Wynagrodzenie dla specjalistów pomoże wam sfinansować szybka pożyczka.

Wyposażenie

Kolejnym elementem, na jaki warto zwrócić uwagę, jest wyposażenie auta. Korzystając z oferty salonu samochodowego, możecie dowolnie konfigurować pojazd, dopasowując niezbędne elementy wyposażenia, poprawiające bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. Klimatyzacja czy elektroniczny system stabilizacji toru jazdy to podstawa, o jaką zadbajcie. Często instalacje te znajdują się już w podstawowej wersji, nie musicie zatem dodatkowo za nie płacić.

Inaczej jest w przypadku samochodów używanych. W tym zakresie nie zawsze spełnicie wszystkie swoje oczekiwania, ponieważ samochód może nie być wyposażony w konkretny system, na przykład we wspomnianą wcześniej klimatyzację. Pamiętajcie, że nie warto opierać się jedynie na zapewnieniach sprzedającego, ale zweryfikować, czy posiadane instalacje działają i nie wymagają kosztownej naprawy. Pomocna będzie wizyta na stacji kontroli pojazdów.

Gwarancja

Gwarancja na samochód daje pewność, że usterka, której nie spowodował kierowca, zostanie usunięta na koszt sprzedawcy. Dokument gwarancyjny uzyskacie, kupując auto nowe, z salonu. Warto jedynie zwracać uwagę na okres gwarancji, który u poszczególnych dealerów może się nieco różnić. Sprawdźcie także zakres odpowiedzialności salonu, aby nie okazało się, że obejmuje on tylko poważne usterki, których wystąpienie jest mało prawdopodobne.

Samochody używane, kupowane od osób prywatnych, gwarancji co do zasady nie posiadają. Przepisy mówią natomiast o odpowiedzialności sprzedawcy, jednak jej egzekwowanie wiąże się najczęściej z bataliami prawnymi. Samochód używany warto zatem kupić w firmach, oferujących klientom gwarancję. Czasami udzielana jest na rok, a po weryfikacji stanu technicznego auta i opłacie, którą pomoże wam sfinansować szybka pożyczka, można ją przedłużyć na kolejny okres.

Zakup samochodu bywa kłopotliwy, szczególnie jeśli nie mamy dostatecznej wiedzy z zakresu motoryzacji. Warto wówczas, dzięki możliwościom, jakie daje szybka pożyczka, skorzystać z pomocy fachowców. Audyt i gruntowna kontrola stanu technicznego dadzą wam pewność, że używane auto nie ma usterek, których usunięcie będzie wiązać się ze znacznym kosztem. Inaczej jest w przypadku samochodów nowych, które objęte są gwarancją, a ich stan techniczny nie powinien budzić zastrzeżeń w momencie odbioru auta od dealera.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Gadu-Gadu Live
  • Gwar
  • Google Bookmarks
  • Pinger
  • Śledzik
  • Sfora
  • Wahacz