Co powinna zawierać dobra apteczka samochodowa?

Co powinna zawierać dobra apteczka samochodowa?

Apteczka samochodowa powinna stanowić podstawowe wyposażenie naszego auta. Dzięki niej jesteśmy w stanie skutecznie udzielić pomocy osobie poszkodowanej w wypadku samochodowym.

Jakie rzeczy powinny znaleźć się w dobrze zaopatrzonej apteczce samochodowej?

Większość kierowców decyduje się na zakup gotowej apteczki samochodowej, która nie zawsze jest wyposażona tak jak być powinna. Jeśli posiadasz taką we własnym aucie, to porównaj jej zawartość z naszą listą.

W dobrej apteczce samochodowej powinno znaleźć się kilkanaście produktów, które mogą okazać się na wagę złota podczas wypadku samochodowego. To poza instrukcją udzielania pierwszej pomocy, takie przedmioty jak: nożyczki, folia termoizolacyjna, kompresy gazowe sterylne, rękawiczki, plastry z opatrunkiem i bez, bandaże, opaski elastyczne, chusta trójkątna.

Niektórzy kierowcy dokładają do swoich apteczek samochodowych również leki, co nie jest zalecane. Normy unijne wręcz tego zakazują. Jest to związane głównie z tym, że różnego rodzaju farmaceutki należy przechowywać w odpowiedni sposób, czyli trzymać w optymalnych warunkach. Samochód nie jest na to dobrym miejscem, ponieważ w lecie temperatura w jego wnętrzu sięga kilkudziesięciu stopni na plusie, a w zimie wręcz przeciwnie.

Warto też wiedzieć, że apteczka samochodowa ma przede wszystkim pomóc nam w udzieleniu pierwszej pomocy osobie poszkodowanej w wypadku komunikacyjnym. Nie można poszkodowanemu podawać żadnych leków, dlatego wyposażenie apteczki w farmaceutyki jest zbędne.

Udzielanie pierwszej pomocy osobie poszkodowanej w wypadku samochodowym jest bardzo trudnym i stresującym zadaniem. Dodatkowo, jeśli nie mamy odpowiednio wyposażonej apteczki, to może się to okazać jeszcze cięższe. Dlatego też z tego względu warto zadbać o to, by w apteczce znalazły się wszystkie potrzebne przedmioty.

Apteczka samochodowa a wyjazd na wakacje

Wyjeżdżając z Polski na wakacje, warto zorientować się, jakie przepisy obowiązują w danym kraju. I dostosować się do nich. W różnych miejscach będzie konieczne posiadanie innych przedmiotów w apteczce samochodowej. Na przykład na Ukrainie trzeba wozić ze sobą też prezerwatywy. Ich brak może kosztować nas aż 200 hrywien.

Pamiętaj także o tym, by regularnie przeglądać zawartość swojej apteczki samochodowej pod kątem nie tylko tego, czy znajduje się w niej wszystko, co jest niezbędne, ale również tego, czy nasze produkty nie są przeterminowane. Warto wyrobić sobie nawyk kontrolowania apteczki samochodowej dwa razy do roku.

Przeczytaj również artykuł pt. „Pierwsza pomoc na drodze”, aby przygotować się do trudnych sytuacji, które mogą przytrafić się każdemu kierowcy.

Zachęcamy kierowców także do odwiedzenia serwisu moje-auto.pl, na którym zamieszczamy podobne, równie przydatne artykuły.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Gadu-Gadu Live
  • Gwar
  • Google Bookmarks
  • Pinger
  • Śledzik
  • Sfora
  • Wahacz