Zużywanie się ogumienia pojazdów jest naturalne

Zużywanie się ogumienia pojazdów jest naturalne

Użytkowanie samochodu wiąże się z tym, iż niektóre części, bądź też elementy pojazdy zwyczajnie się zużywają. Nie można zakładać, iż auto będzie sprawne technicznie przez lata bez naszego wkładu finansowego. Ważne jest natomiast, aby dostrzegać w czas wszelkiego rodzaju sygnały, iż jakaś część wymaga wymiany. Jeśli nie zareagujemy wystarczająco wcześnie możemy liczyć się z tym, iż awaria spotka nas podczas jakiegoś wyjazdu. Oczywiście nie musimy ze wszystkim udawać się do mechanika. Jeśli mamy pojęcie wystarczy kupić potrzebną część i samemu dokonać wymiany. Według internautów dobrym miejscem na zakupy z branży motoryzacyjnej jest www.tirendo.pl, gdzie szeroki wachlarz produktów zapewnia nam wszystko, co niezbędne do różnego rodzaju pojazdów. Mogą to być mniejsze lub większe części, elementy auta czy też inne akcesoria. Niemniej, można nabyć także opony, które jak wszyscy wiemy zużywają się z biegiem czasu. Powodu zużycia nawet nie trzeba tłumaczyć, aczkolwiek czasami kierowcy przyspieszają ten fakt.

Technika jazdy ma znaczenie
Fakt, iż ogumienie auta ma ciągły kontakt z różnorakim podłożem mówi sam za siebie, iż bieżnik z biegiem czasu ulega ścieraniu. Z kolei jak wiadomo bieżnik odgrywa bardzo ważną funkcję, jeśli chodzi o ogumienie, dlatego też możemy zauważyć różnice między oponami sezonowymi i całorocznymi. Kiedy bieżnik jest częściowo lub po całości zbyt mało widoczny bez wątpienia ogumienie jest do wymiany. Podobnie jest wtedy, gdy bieżnik okazuje się być w porządku, ale uszkodzenie mechaniczne którejś z opon okazuje się na tyle poważne, iż mimo naprawy przez fachowca mamy jasną sytuację, że możliwość jazdy jest tylko chwilowa. Najczęściej bywa tak przy uszkodzeniach bocznych. Pomijając to warto zaznaczyć, że istotną rolę w czasie użytkowania opon ma sam kierowca. Mowa tutaj o technice jazdy, a mianowicie nagłym ruszaniu i hamowaniu. Niektórzy uwielbiają pisk opon i zachowują się tak bardzo często. Nie myślą jednak o tym, iż każde gwałtowne ruszanie czy hamowanie to ogromna siła nacisku ogumienia na podłoże. Dodatkowo z tą siłą samochód śliska się po danej powierzchni drogi. Jeśli jest to podłoże z asfaltu czy betonu możemy wtedy zauważyć, że guma zostaje wręcz wtarta w podłoże. Niestety, tej gumy już nie ma na naszych oponach. Możemy liczyć jej braki w minimetrach po całości lub też punktowo. Kilka czy kilkanaście takich hamowań, a nasze ogumienie ma skrócony żywot, a co za tym idzie musimy przygotować się finansowo na zakup kolejnego kompletu.

Oczyszczanie i konserwacja
Nie bez znaczenia jest także to czy ogumienie od naszego auta jest zadbane. Dbałość, o której mowa to nic innego jak oczyszczanie i konserwacja. Oczywiście nie mówimy tutaj o szorowaniu opon przynajmniej raz w miesiącu, bo tego nikt nie robi. Mowa jednak o myciu opon tuż przed ich wymianą (opony sezonowe). Po prostu zdejmujemy czyścimy, następnie konserwujemy specjalnym preparatem, chowamy do pokrowców i odkładamy. Kiedy przyjdzie kolej na to, aby je założyć będą w idealnym stanie. Z kolei ogumienie całoroczne, którego nie wymieniamy w poszczególnych sezonach przydałoby się oczyścić i zakonserwować chociaż raz w roku. Poświecić sobie czas zdjąć wykonać czynności, o jakich była mowa wcześniej i następnie założyć ponownie. Takie działania przedłużają żywotność ogumienia, ponieważ z gumy pozbywamy się wszelkich zanieczyszczeń w tym chemikaliów czy solanki. Z kolei preparaty konserwujące zabezpieczają gumę i dają jej większą odporność na oddziaływanie tego, co znajduje się na jezdni, a nawet na promienie słoneczne, które mają wpływ na niszczenie gumy. Podsumowując ogumienie samochodu z biegiem czasu zwyczajnie się niszczy. Mimo to wielu kierowców przyspiesza ten proces przed nieodpowiednią technikę jazdy lub brak dbałości. Musimy pamiętać, że użytkowanie równa się zużywanie. Ale kiedy sami wykonujemy czynności, które przyspieszają ten proces musimy przygotować się na częstsze wymiany ogumienia.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Gadu-Gadu Live
  • Gwar
  • Google Bookmarks
  • Pinger
  • Śledzik
  • Sfora
  • Wahacz