Po co nam OC?

Po co nam OC?

To pytanie zadaje sobie wielu kierowców, dla których posiadanie polisy OC jest obowiązkiem. Po co właściwie takie ubezpieczenie?

Dlaczego kierowców zmusza się do zawierania takiej polisy? Wielu właścicieli samochodów docenia to rozwiązanie dopiero wtedy, gdy dzięki opłaconym składkom nie musi ponosić kosztów związanych z naprawianiem wyrządzonej przez siebie szkody. Bo to właśnie jest istotą tej polisy.

Ubezpieczenie OC, czyli co każdy kierowca wiedzieć powinien
Warto pamiętać o podstawowej sprawie – OC nie jest przypisane do osoby opłacającej składkę, lecz do konkretnego samochodu. Ci, którzy kupują używane auto, wraz z nim otrzymują ważną polisę OC. Mogą dalej z niej korzystać, mogą również odstąpić od umowy i zawrzeć nową z innym zakładem ubezpieczeniowym. Warto jednak pozostać wiernym jednej firmie, gdyż wówczas istnieje możliwość skorzystania z ulg przyznawanych lojalnym klientom.

Każda umowa ubezpieczenia jest zawierana na okres 12 miesięcy, jest też automatycznie przedłużana na kolejny rok. Jeśli ktoś chciałby po roku zmienić zakład, powinien z pewnym wyprzedzeniem wypowiedzieć umowę, zawierając jak najszybciej nową. Ci, którzy kupują nowy samochód, muszą zdobyć stosowną polisę najpóźniej w dniu, w którym pojazd zostanie zarejestrowany.

Kierowcy, którzy zbagatelizują obowiązek posiadania takiego ubezpieczenia, muszą liczyć się z przykrymi konsekwencjami. Kara grzywny lub mandat to wydatki, których można uniknąć dzięki dbałości o dopełnienie niezbędnych formalności związanych z użytkowaniem pojazdu.

Wysokość składek jest znacznie zróżnicowana. Inne stawki obowiązują młodych, inne – doświadczonych kierowców, którzy nie mają na swym koncie żadnych wypadków. Na wysokość składki wpływa również sam pojazd: jego marka i pojemność silnika, wiek… Nie bez wpływy na opłaty związane z polisą OC jest region, w którym samochód został zarejestrowany. Wysokie składki są domeną Warszawy, zaś Podkarpacie słynie z korzystnych dla kierowców umów i niskich opłat.

Podpisanie umowy OC jest proste i nie wymaga ani zbyt wiele czasu, ani zbyt wielkich formalności. Wystarczy umówić się z agentem wybranego towarzystwa lub wypełnić wniosek przez Internet. Wymagane dokumenty to wypełniony wniosek oraz dokument rejestracyjny ubezpieczanego pojazdu.

Zalety posiadania polisy OC.
Ubezpieczenie OC to przede wszystkim komfort psychiczny dla każdego właściciela pojazdu. Dzięki niemu można pokryć szkody wyrządzone na terenie Polski oraz krajów Unii. Kierowca, który spowodował wypadek, nie musi się w takim przypadku martwić o koszty związane ze stratami poniesionymi przez innych kierowców.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Gadu-Gadu Live
  • Gwar
  • Google Bookmarks
  • Pinger
  • Śledzik
  • Sfora
  • Wahacz