Pierwszy samochód. Jak kupić, by nie żałować?

Pierwszy samochód. Jak kupić, by nie żałować?

Egzamin na prawo jazdy kojarzy nam się z ogromnym stresem. To dlatego, kiedy w końcu udaje nam się uzyskać wymarzony dokument, czujemy wielką ulgę i od razu pragniemy wsiąść za kółko własnego auta. Niestety tuż po otrzymaniu prawa jazdy, większość z nas jeszcze go nie posiada i dopiero planuje zakup. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny model, najpierw przeanalizujmy, na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze pierwszego samochodu oraz jakie mamy możliwości jego sfinansowania.

Pierwszy samochód – na co zwrócić uwagę?

Choć po zdaniu egzaminu otrzymujemy prawo do prowadzenia pojazdów, to doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że wciąż brakuje nam nieco wprawy i doświadczenia. Z tego powodu auto, na które się zdecydujemy, powinno spełniać kilka podstawowych warunków:

Bezpieczeństwo

Pierwszy samochód musi być przede wszystkim bezpieczny. Przy zakupie zwróćmy uwagę, czy w jego wyposażeniu znajdują się poduszki powietrzne tak po stronie kierowcy, jak i pasażera. Dodatkowo upewnijmy się, że wybrany przez nas model posiada ABS.

Gabaryty

Początkującym kierowcom zazwyczaj poleca się auta o niewielkich gabarytach. Małe pojazdy nie tylko lepiej sprawdzają się w warunkach miejskich, ale okazują się również niezastąpione przy parkowaniu czy wykonywaniu innych manewrów.

Dodatki

Istotnym elementem wyposażenia pierwszego auta jest manualna skrzynia biegów – opanowując ją, doskonalimy swoje kompetencje do prowadzenia pojazdu. Nie zapominajmy również o wspomaganiu kierownicy, które przyda nam się zwłaszcza podczas wykonywania trudnych manewrów.

Pierwsze auto – jak je sfinansować?

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na nowy, czy używany samochód, jego kupno zawsze wiąże się ze sporymi kosztami. Aby móc sobie na nie pozwolić, wielu z nas postanawia zaciągnąć kredyt. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Od kogo pożyczyć pieniądze?

Choć kredyt samochodowy znajduje się w ofercie większości firm pożyczkowych oraz wszystkich dilerów samochodowych, to przy kupnie auta najrozsądniejszym wyjściem wciąż pozostaje skorzystanie z pomocy zaufanych instytucji finansowych. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że banki są zobowiązane do przestrzegania regulacji prawnych, które w większości przypadków działają na naszą korzyść. Dodatkowo proponowane przez nie wsparcie finansowe niemal zawsze okazuje się tańsze od ofert konkurencji. Jedną z firm oferujących najkorzystniejsze warunki kredytowe jest Santander Consumer Bank – bank od kredytów.

Samochód używany – czym się kierować wybierając kredyt?

Wybierając kredyt na samochód, upewnijmy się, że bank, na który się zdecydujemy, spełnia kilka podstawowych kryteriów:

 • Korzystne warunki finansowania: sprawdźmy proponowane przez bank oprocentowanie nominalne oraz RRSO;
 • Podejście do dochodów: upewnijmy się, że bank akceptuje różne źródła dochodu (także te z zagranicy) oraz, że możliwe jest łącznie dochodów kilku osób w celu uzyskania wyższej zdolności kredytowej;
 • Elastyczność w kwestii zakupu: zwróćmy uwagę na respektowane przez bank źródła zakupu pojazdu. Do najczęściej wybieranych należą komisy, dilerzy oraz osoby prywatne.

Samochód nowy – czym się kierować wybierając kredyt?

W przypadku kredytu na nowy samochód ważne okazują się poniższe warunki:

 • Wybór okresu kredytowania: sprawdźmy, jakie możliwości daje nam bank w kwestii czasu spłaty kredytu. Niektórzy z nas zamierzają zwrócić pożyczoną sumę w ciągu kilku miesięcy, inni wolą rozłożyć spłatę na kilka lat;
 • Dogodny sposób spłaty: sposób spłacania kredytu może być oparty na równych lub malejących ratach miesięcznych albo na ratach balonowych. Upewnijmy się, że to my (a nie bank) będziemy decydować, która metoda najbardziej nam odpowiada;
 • Wpłata własna: sprawdźmy, czy wybrany przez nas bank oferuje możliwość zdjęcia obowiązku wpłaty własnej.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Gadu-Gadu Live
 • Gwar
 • Google Bookmarks
 • Pinger
 • Śledzik
 • Sfora
 • Wahacz