Ubezpieczenie GAP – co musisz wiedzieć?

Ubezpieczenie GAP – co musisz wiedzieć?

GAP (z ang. Guaranteed Asset Protection) to ubezpieczenie chroniące przed utratą wartości pojazdu z tytułu szkody całkowitej po wypadku lub kradzieży. W tym miejscu warto zaznaczyć, że nie każda polisa GAP obejmuje kradzież. Dlatego tak ważne jest, aby przed podpisaniem umowy zapoznać się z warunkami ubezpieczenia. Planujesz zakup samochodu na kredyt? Sprawdź, w jaki sposób działa ubezpieczenie GAP i jakie są jego rodzaje.

Ubezpieczenie GAP jest skierowane do osób kupujących auto na kredyt lub korzystających z leasingu samochodu dostępnego na superauto.pl . Polisa w ostatnich latach wyraźnie zyskała na popularności, nie bez powodu zresztą. Zapewnia ona bowiem ochronę przed utratą wartości pojazdu w czasie i chroni przed utratą wartości pojazdu w przypadku zaistnienia zdarzeń losowych.

Jak działa ubezpieczenie GAP?

Tak jak już zostało wspomniane, ubezpieczenie GAP zabezpiecza przed utratą wartości samochodu. Jak wiadomo, nowe auta bardzo szybko tracą na wartości. Nie ma aż tak dużego znaczenia częstotliwość użytkowania pojazdu – nawet w przypadku modelu prosto z salonu, po 3 latach od jego zakupu kwota, za jaką będzie można go odsprzedać, będzie oscylować wokół 50% jego pierwotnej wartości.

Polisa GAP gwarantuje, że jeśli zaistnieje szkoda całkowita lub auto zostanie nam skradzione, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie obliczone na podstawie wartości rynkowej pojazdu, a nie w oparciu o kwotę, jaka pozostała do spłaty w ramach kredytu czy leasingu, co się często zdarza. W praktyce poszkodowany dostanie odszkodowanie pomniejszone jedynie o spadek wartości samochodu.

Ubezpieczenie GAP – dla kogo jest?

Polisa GAP nie jest dla każdego. Mogą z niej skorzystać tylko i wyłącznie osoby biorące auto w leasing lub kupujące na kredyt. Co ważne, GAP zabezpiecza interesy ubezpieczonego do końca trwania umowy z firmą leasingową. Nie musi się on zatem obawiać, że jeśli szkoda powstanie tuż przed wygaśnięciem kontraktu, zostanie z niczym. Warto być też świadom, że pieniądze z GAP wypłacane są niezależnie od tego, kto spowodował szkodę. Odszkodowanie dostaniesz zarówno wtedy, jeśli to Ty będziesz winnym, jak i w sytuacji, gdy odpowiedzialnym za straty będzie inny kierowca.

Jakie są rodzaje ubezpieczenia GAP?

Wyróżniamy 3 rodzaje ubezpieczenia GAP: fakturowy, indeksowy i finansowy. Polisę GAP powinno się wykupić podczas zawierania umowy leasingu lub kredytu. Wybór rodzaju ubezpieczenia zależy w dużej mierze od naszych możliwości finansowych, gdyż ceny poszczególnych pakietów różnią się od siebie.

GAP fakturowy

Jest to najdroższa, ale zarazem najbezpieczniejsza forma polisy GAP. Jeśli zaistnieje szkoda całkowita, ubezpieczyciel wypłaca różnicę pomiędzy wartością rynkową rozbitego lub skradzionego auta sprzed wypadku a ceną auta z faktury.

Przykład: Kupujemy samochód o wartości 150 000 zł. Po 3 latach jego wartość wynosi już tylko 80 000 zł – wtedy zostaje on skradziony. W przypadku GAP fakturowego można liczyć na wypłatę pozostałych 70 000 zł (różnica od wartości z faktury).

GAP indeksowy

To cieszący się największą popularnością wariant ubezpieczenia GAP. GAP indeksowy zapewnia wypłatę dodatkowego odszkodowania w wysokości ustalonego procentu od wartości auta. Średnio jest to 20-30% wartości samochodu. Jest to pośredni wariant – tańszy od GAP fakturowego, ale droższy od finansowego.

Przykład: Wartość samochodu wynosi 70 000 zł. W tym przypadku ubezpieczyciel wypłaca dodatkowe odszkodowanie w wysokości od 14 000 do 21 000 zł.

GAP finansowy

Jest to najtańsza forma ubezpieczenia GAP. GAP finansowy pokrywa różnicę między kwotą leasingu pozostałą do spłaty na dzień wypłaty odszkodowania AC a kwotą uzyskanego odszkodowania z AC.

Przykład: Bierzemy w leasing auto z niskim wkładem własnym (max. 10%). Do spłaty leasingu pozostało 30 000 zł. Wypłata z polisy AC wyniosła 20 000 zł. W przypadku zaistnienia szkody całkowitej dostaniemy różnicę między wartością do spłaty a wartością z odszkodowania, tj. 10 000 zł.

Ubezpieczenie GAP – czy się opłaca?

Zakup auta to duży wydatek. Obowiązkowe OC nie ochroni nas od szkód, jakie mogą nas spotkać podczas użytkowania samochodu, a ubezpieczenie GAP już tak.

Polisa GAP zapewnia dodatkowe odszkodowanie równe różnicy pomiędzy wartością rynkową a wypłaconym odszkodowaniem z tytułu polisy AC lub OC. Okres ochrony może wynieść nawet 5 lat. Ponadto gwarantuje bezpieczeństwo spłaty pozostającej części zobowiązania, jeśli pojazd był leasingowany/kredytowany. Oczywiście daje też dodatkową ochronę przed stresem, jakim jest okraszone całe wydarzenie.

Ubezpieczenie GAP to oferta, z której powinien skorzystać każdy, kto kupuje auto na kredyt lub bierze w leasing. Przed zawarciem polisy warto jednak sprawdzić koszt, rodzaj i sumę oferowanego ubezpieczenia, a także okres obowiązywania polisy. Niebagatelne znaczenie ma też to, kto będzie beneficjentem odszkodowania.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Gadu-Gadu Live
  • Gwar
  • Google Bookmarks
  • Pinger
  • Śledzik
  • Sfora
  • Wahacz