Car wrapping. Twój samochód to kameleon

Car wrapping. Twój samochód to kameleon

Kupując nowe auto w salonie można sobie, co najwyżej, wybrać kolor lakieru. Najczęściej trzeba za to jeszcze dopłacić. Tymczasem potrzeby estetyczne właścicieli aut mogą sięgać o wiele dalej. Co wtedy? W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak kompleksowy car wrapping auta, czyli całkowita zmiana wyglądu auta poprzez jego oklejenie. Jaki rezultat można dzięki temu osiągnąć?

Car wrapping troszczy się o lakier

Zachowanie oryginalnego lakieru samochodowego w jak najlepszym stanie, pozwala na jego sprzedaż z zyskiem w przyszłości. W toku codziennej eksploatacji, powłoka lakiernicza jednak na bieżąco zużywa się. Nadwozie z biegiem czasu potrafi stracić sporo ze swojego pierwotnego blasku. Chcąc więc zachować oryginalny lakier w jak najlepszej kondycji, a przy tym kompletnie zmienić wygląd swego auta, warto rozważyć car wrapping.

Zmiana wyglądu ciągnika to tylko początek

Car wrapping jest obecny na polskim rynku od kilku lat. To usługa polegająca na oklejeniu całego nadwozia samochodu specjalną folią, np. 3M. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość zamieszczenia na aucie dowolnej grafiki, dzięki czemu można zwizualizować każdy, najbardziej nawet szalony pomysł. Można się zresztą o tym osobiście przekonać, wchodząc na stronę: https://www.3mcentruminspiracji.pl. Wyobraźnia podobno nie zna granic, a przynajmniej nie powinna ich znać. Car wrapping działa zgodnie z tą zasadą. Pozwala na nieskrępowaną wolność artystyczną każdemu, kto tylko poczuje w sobie taką potrzebę. Dotyczy to również właścicieli… traktorów. W Polsce wykonano już pierwszy kamuflaż ciągnika Ursus, który wygląda niesamowicie. Ten projekt potwierdza najwyższy poziom umiejętności polskich firm, świadczących usługi car wrappingu.

W car wrappingu rządzi folia

Oklejanie samochodu folią to proces wymagający od wykonawcy posiadania odpowiednio dużych umiejętności i sporej wiedzy, zarówno na temat doboru materiałów, jak również samego procesu realizacji. Car wrapping dzieli się na kilka zasadniczych etapów. Pierwszym jest dobór odpowiedniej folii, która pozwoli na realizację projektu na odpowiednim poziomie. Na rynku są obecne jej dwa rodzaje: podstawowa oraz wylewana.

Odpowiedni rodzaj folii to podstawa

Folia podstawowa, jak sama nazwa wskazuje, służy do standardowych zastosowań w postaci kompleksowego pokrywania płaskich powierzchni. Kładzie się ją na mokrą powierzchnię i odpowiednio wygładza przeznaczoną do tego łopatką. Montaż folii podstawowej wymaga wprawy oraz precyzji, aby efekt końcowy był taki, jak zakładano na początku.

W celu oklejenia trudno dostępnych elementów auta, w postaci na przykład wlotów powietrza, stosuje się folię wylewaną. Proces jej nakładania na karoserię samochodu różni się znacznie od montażu jej podstawowego rodzaju. Folia podstawowa ma grubość około 0,7 mm, dzięki czemu można nakładać ją tradycyjną metodą. Folia wylewana jest o wiele cieńsza, co powoduje, że wymaga specjalistycznego podejścia. Ten rodzaj materiału nakłada się bezpośrednio na lakier i przy pomocy opalarki, dostosowuje się go do załamań i wgłębień karoserii. Dzięki temu folię wylewaną można zaaplikować wszędzie tam, gdzie jej podstawowy rodzaj nie jest możliwy do montażu.

Symbioza producentów folii i aplikatorów

Rozwój technologii produkcji folii samochodowych przyczynił się wydajnie do szybkiego wzrostu popularności car wrappingu. W pewnym momencie okazało się, że dostępne materiały są tak wysokiej jakości, że można je z powodzeniem stosować do zmiany wyglądu nawet najbardziej luksusowych modeli. Właściciele ekskluzywnych pojazdów potrafią sporo zainwestować w zindywidualizowanie swoich bolidów, zgodne z osobistymi upodobaniami. To dobra wiadomość dla wszystkich użytkowników dróg. W końcu widok niepowtarzalnego super samochodu to z pewnością przyjemny dodatek dla wszystkich miłośników motoryzacji podczas wakacyjnych podróży autostradami.

Gumball 3000 promuje car wrapping

Najlepszym przykładem tego, jaką faktycznie car wrapping zdobył popularność, jest słynny, choć nieformalny wyścig milionerów i gwiazd z całego świata, znany pod nazwą Gumball 3000. Okazuje się, że praktycznie wszystkie auta jadące w tym wyścigu przeszły profesjonalny car wrapping. W 2016 r. w wyścigu wziął udział między innymi monstrualny Mercedes-Benz G 500 4×4², oklejony niesamowitą, złotą folią. Kolejne, niesamowite auto biorące udział w tej wyścigowej zabawie to Lamborghini Aventador LP750 4 SV, którego nadwozie przypominało, co prawda bolid, lecz z… XXII wieku!

Można zmienić wygląd każdego auta

Pojazdy biorące udział w wyścigach pokroju Gumball 3000 są niesamowite, lecz car wrapping stworzono tak naprawdę z myślą o potrzebach zwykłych kierowców, którzy kochają swoje samochody. Dlaczego? Przygotowanie przemyślanego projektu oklejenia nadwozia, połączone przykładowo z renowacją wnętrza pojazdu, aby współgrało kolorystycznie z karoserią to najprostszy sposób na drugie życie leciwego nawet auta. Lakier samochodowy, który przez lata jest narażony na szkodliwe działanie otoczenia, traci systematycznie swoje wizualne walory. Nałożenie na niego nowej, optymalnie dobranej pod kątem prezencji auta folii, może dać niesamowity efekt.

Jak odzyskać w całości styl?

Car wrapping doskonale uzupełnia się ze wspomnianą wcześniej renowacją wnętrza, jak również z regeneracją felg. Jeżeli przykładowo, auto dobrze wygląda w szarym, matowym kolorze, to chcąc podkreślić jego nowy image można wyposażyć je dodatkowo w odnowione obręcze kół, pomalowane na przykład na ciemnoszarą, matową barwę. Takie zabiegi pozwalają jeszcze mocniej uwypuklić drapieżną naturę auta, prezentując jednocześnie zdecydowany i ambitny charakter jego właścicielki, bądź właściciela.

Liczą się konkrety

Decydując się na kompleksowe oklejenie auta, warto wcześniej sprawdzić jakość realizacji firmy, której zamierzamy to zlecić. W tej sprawie lepiej zaufać profesjonalistom, gdyż proces car wrappingu może być w zależności od modelu auta, mniej lub bardziej wymagający. Efekt końcowy zaś wtedy będzie naprawdę godny uwagi, jeżeli projekt zostanie wykonany absolutnie bezbłędnie. Pocieszający jest fakt, że wiele polskich firm pod tym względem to absolutna światowa czołówka. Warto skorzystać z ich usług i zrealizować marzenia o jedynym w swoim rodzaju aucie.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Gadu-Gadu Live
  • Gwar
  • Google Bookmarks
  • Pinger
  • Śledzik
  • Sfora
  • Wahacz