10 mitów o ubezpieczeniach OC i AC

10 mitów o ubezpieczeniach OC i AC

Najtańsza polisa jest najlepsza; nie kupuję OC, bo nie używam samochodu; gdy zepsuje mi się auto, naprawię je z polisy autocasco – to tylko niektóre z mitów, które wciąż rządzą przekonaniami polskich kierowców… i drogo ich kosztują.

Ubezpieczenie samochodu, to zazwyczaj przykry obowiązek dla jego właściciela. Wiele zawodu przynosi również obsługa polisy czy likwidacja szkody. Dlaczego? Kierowcy często kierują się błędnymi przekonaniami narażając się tym samym na poważne problemy finansowe.

Mit 1. Ubezpieczenie OC chroni moje auto.
Ubezpieczenie OC, jak sama nazwa wskazuje, chroni odpowiedzialność cywilną ubezpieczonego. W tym wypadku – właściciela pojazdu mechanicznego. Jeżeli zatem spowoduje on szkodę w związku z prowadzeniem pojazdu, z ubezpieczenia OC zostanie wypłacone odszkodowanie dla poszkodowanych. Szkody, które powstały w pojeździe ubezpieczonego, będzie musiał pokryć z własnej kieszeni.

Mit 2. Najtańsza polisa jest najlepsza!
Owszem, jest – w przypadku ubezpieczenia OC gdyż jego zakres jest uregulowany ustawowo, a więc każdy ubezpieczyciel oferuje takie same sumy gwarancyjne i chroni w takim samym zakresie. W przypadku autocasco sytuacja jest odwrotna – im tańsza polisa, tym gorsza, gdyż redukcja ceny idzie w parze z uszczupleniem zakresu ochrony. Zakres polisy autocasco należy zatem dopasowywać do własnych potrzeb oraz możliwości finansowych.

Mit 3. Nie kupuję OC, bo nie używam samochodu.
Jeżeli jesteś właścicielem zarejestrowanego w Polsce pojazdu musisz kupić ubezpieczenie OC, bez względu na to, czy używasz samochodu, czy też nie. Obowiązek zawarcia ubezpieczenia OC reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Za brak ważnej polisy grożą kary pieniężne od 600 zł do 3 tys. zł nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).

Mit 4. Sprzedaję samochód, polisę OC zostawiam.
Sprzedając samochód sprzedajesz również wszystkie prawa i obowiązki wynikające z posiadania pojazdu – należy do nich również ubezpieczenie OC. Polisa przechodzi na nowego właściciela, a dotychczasowy jej posiadacz zobowiązany jest do poinformowania ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu oraz wypowiedzenia umowy OC.

Mit 5. Kupuję samochód, polisa OC poprzedniego właściciela mnie nie interesuje.
Kupując używany samochód nabywasz również wszystkie prawa i obowiązki do polisy OC poprzedniego właściciela. Warto zawsze poznać historię polisy poprzedniego właściciela, bo może się okazać, że spadną Ci na głowę nieopłacone raty za ubezpieczenie. Może Cię jednak spotkać pozytywny aspekt przejęcia polisy OC, a mianowicie możliwość przepisania polisy na siebie i nie dopłacania do niej do końca trwania umowy.

Mit 6. Kupuję samochód z polisą OC, zniżki przechodzą na mnie.
Na zniżki za bezszkodową jazdę każdy kierowca pracuje sam. Jeżeli kupiłeś samochód masz obowiązek przepisać polisę na siebie w ciągu 14 dni od dnia przeniesienia prawa własności. Składka, przy przepisywaniu polisy, będzie liczona według zniżek które wypracował nowy właściciel.

Mit 7. Gdy zepsuje mi się samochód, naprawię go z polisy AC.
Wszystkie awarie pojazdu i szkody eksploatacyjne, jak zużyte amortyzatory czy klocki hamulcowe, pęknięty korbowód lub zerwany pasek rozrządu nie są objęte zakresem ochrony autocasco. Polisa AC obejmuje szkody związane między innymi: z kradzieżą, zdarzeniami losowymi czy uszkodzeniem przez osoby trzecie. Nie licz więc, że ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie, gdy Twój samochód ulegnie awarii.

Mit 8. Ukradli mi samochód, ubezpieczyciel wypłaci mi pełną sumę ubezpieczenia.
Nic bardziej mylnego. Należy pamiętać, że bez wykupionej dodatkowej opcji, tzw. stałej sumy ubezpieczenia (której nie można wykupić na każdy pojazd i u każdego ubezpieczyciela), za kradzież naszego samochodu dostaniemy tyle pieniędzy, ile auto będzie warte w dniu zaistnienia zdarzenia (kradzież), nie więcej jednak niż suma ubezpieczenia.

Mit 9. Oferta kontynuacji jest zawsze najtańsza.
To, że za kontynuację polisy w dotychczasowej firmie ubezpieczeniowej dostajemy od 5% do 10% zniżki wcale nie oznacza, że jest to najtańsza oferta na rynku. Ubezpieczyciele nadają bowiem kształt swoim taryfom w zależności od grupy docelowej, do jakiej chcą dotrzeć. Taryfikatory zmieniane są kilka razy w roku. Warto więc przed zawarciem umowy u dotychczasowego ubezpieczyciela zapoznać się z ofertami konkurencji.

Mit 10. Mam maksymalne zniżki za bezszkodową jazdę, mam najtańsze OC!
Niekoniecznie 60% zniżka za bezszkodową jazdę to ten czynnik, który zredukuje wysokość składki do minimum. Taryfikatory oraz podejście do grupy docelowej ubezpieczycieli zmieniają się bowiem dynamicznie, a dzisiejszym światem ubezpieczeń rządzą promocje – to właśnie za ich zasługą możemy cieszyć się z niższej składki niż w poprzednim sezonie przez kolejny rok.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Gadu-Gadu Live
  • Gwar
  • Google Bookmarks
  • Pinger
  • Śledzik
  • Sfora
  • Wahacz