Jak sprawdzić przebieg auta z Holandii, Szwecji czy Danii?

W dzisiejszych czasach przebieg w autach sprowadzanych do Polski jest często wartością „umowną”. Warto wiedzieć jak łatwo go zweryfikować przy pomocy niezastąpionej wyszukiwarki Google.

Holenderskie komisy samochodowe mają zwyczaj podawania na swoich stronach numerów rejestracyjnych wystawianych do sprzedaży aut.

1. Znajdujemy numery rejestracyjne, upewniamy się, że są holenderskie (charakterystyczne pomarańczowe tło, pod unijnym logiem litery NK, 6 znaków).

Ogłoszenie w znanym portalu motoryzacyjnym, źródło: screenshot

2. Wpisujemy 6-znakowy numer rejestracyjny bez żadnych odstępów, lub z kreskami jak to jest na tablicy, możemy wtedy otrzymać wynik w postaci wygasłego linku a holenderską ofertą komisu,

Wynik wyszukiwania Google, źródło: screenshot

3. Wystarczy teraz skorzystać z kopii Googli strony, powinniśmy otrzymać informacje o aucie, łącznie z jego przebiegiem w Holandii. W naszym przypadku handlarz użył nawet zdjęć z komisowej strony.

Ogłoszenie holenderskiego komisu, źródło: screenshot

Warto pomóc sobie także tłumaczem Holendersko-Polskim Googli, można go znaleźć tutaj.

Wyżej opisana metoda dotyczy niestety tylko w miarę świeżo sprowadzonych aut, oraz z oryginalnymi holenderskimi tablicami rejestracyjnymi, handlarze coraz częściej umieszczają w portalach ogłoszeniowych zdjęcia aut ze zmienionymi tablicami, lub też wyjazdowymi. Podczas oględzin auta warto ze sobą zabrać laptopa, czy smartphona z dostępem do internetu, wtedy jeśli się okaże, że auto było importowane z Holandii, Szwecji, lub Danii, możemy od ręki spróbować zweryfikować przebieg.

W przypadku aut ze Szwecji wystarczy wejść na stronę ministerstwa transportu i podać numery tablic rejestracyjnych. Vägmätarställning oznacza przebieg auta przy ostatnim badaniu technicznym. (aktualizacja 2013)

W podobny sposób sprawdzimy auto z Danii, aczkolwiek w tym wypadku, będziemy potrzebowali prócz numerów rejestracyjnych – VIN, Wchodzimy na tę stronę, podajemy numer (Regnr), VIN (Stelnr), oraz przepisujemy kod z obrazka (Gentag kontrolkode) i klikamy: Sog

Polecamy także zbiór porad: Jak kupić używane auto.

Zachęcamy także do opisywania problemów ze znalezieniem swojego wymarzonego auta na naszym FORUM.

UPDATE: Strony, na których można sprawdzić po tablicach rejestracyjnych auta z Holandii:

http://www.zomoto.nl/SearchMyCar.aspx

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Gadu-Gadu Live
  • Gwar
  • Google Bookmarks
  • Pinger
  • Śledzik
  • Sfora
  • Wahacz
25 stycznia, 2011, 7:46, Czytano 62 723 razy


34 zapytań. 0.0000 sekund.