Rozbiórka drzwi oraz nałożenie maty wygłuszającej

Rozbiórka drzwi oraz nałożenie maty wygłuszającej

by Tłustosz

 

Na początek chciałem wyjaśnić kwestia profesjonalizmu nałożenia takiej maty. Opisany przeze mnie sposób jest sposobem amatorskim tak samo jak zastosowana mata i sposób jej montażu. Nie będzie on odpowiadał audiofilom ale z pewnością przyczyni się do taniego sposobu na wyciszenie drzwi i ich elementów wpadających w rezonans od dźwięku. Po za zredukowaniem niechcianych odgłosów w środku auta zmniejszamy poziom głośności dźwięku wydobywającego się z auta na zewnątrz co przy mocnym sprzęcie nie jest bez znaczenia o ile komuś nie zależy aby razem z nim muzyki słuchało całe osiedle :) Mata którą zastosowałem nie jest matą dedykowaną do wygłuszania. Jest to pianka z nieprzemakalnego tworzywa sztucznego o grubości 2mm. Takich mat używa się jako podkładu do paneli podłogowych i jest znacznie tańsza od mat dedykowanych dla audio. Jako kleju użyłem szybkoschnącego kleju montażowego Tytan w tubie do wyciskarki ręcznej (około 10zł/tuba).

Zaczynamy od zdjęcia elementów utrzymujących tapicerkę drzwi. Podważamy i zdejmujemy plastik na korbce od podnoszenia szyby. Szyba musi być do końca zamknięta. Odkręcamy śrubę trzymającą korbkę po czym ją zdejmujemy.


Teraz zdejmujemy kolejny element utrzymujący tapicerkę czyli uchwyt drzwi. Podważamy plastik który się na nim znajduje i odkręcamy dwie śruby.


Ściągamy gałkę od regulacji lusterka oraz wysuwamy plastik będący ramką wewnętrznej klamki drzwi. Ramkę ściągamy przesuwając ją w stronę tyłu auta aby zwolnić zaczep.


Teraz pozostało odkręcić 4 śruby znajdujące się po bokach tapicerki.

Po odkręceniu w/w elementów tapicerka trzyma się od dołu na uchwytach z których można ją wyciągnąć tylko do góry. Tapicerka jest również wciśnięta w szczelinę przy szybie. Należy ją delikatnie wysunąć zaczynając od strony rygla. Po wysunięciu możemy całą tapicerkę podnieść lekko do góry i ściągnąć z drzwi. Będzie się ona jednak trzymała na kablach od głośnika w drzwiach więc należy uważać aby go nie zerwać.

Gdy już rozebraliśmy drzwi ujrzymy fabryczną folie uszczelniającą która zakrywa praktycznie całe drzwi od strony wewnętrznej. Ja zdecydowałem się na jej usunięcie ale można ją również dokładnie wyciąć i po skończonym wygłuszaniu wkleić ją na swoje miejsce tak jak była zamocowana fabrycznie.

Matę wycinamy w podłużne walce na szerokość i wysokość drzwi. Ja zastosowałem dwie warstwy zaginając matę na górze. Ważne aby mata była zagięta na górze ponieważ nie pozwoli to na wpływanie wody od góry a woda która się może skroplić między warstwami maty ma swobodny odpływ dołem.

Przed nałożeniem kleju na wew. powierzchnie drzwi należy je oczyścić z brudu oraz odtłuścić np. denaturatem. Po oczyszczeniu nakładamy warstwy kleju w formie poziomych szlaczków. Wkładamy matę do drzwi i dociskamy do kleju przytrzymując i wygładzając powierzchnie przez co najmniej kilka minut. Najważniejsze aby mata idealnie przylegała do drzwi w okolicy za głośnikiem.

Gdy klej już chwyci i mata będzie mocno trzymała się drzwi należy wprowadzić poprawki tak aby mata trzymała się na całej swojej powierzchni. Do tego celu nacinamy w macie otwory przez który wlejemy klej między matę a blachę drzwi. Następnie nacinamy takie same otwory ale tylko w jednej, zewnętrznej warstwie maty.

Przez te otwory wciskamy klej między 1 a 2 warstwę maty. Oczywiście nie wypełniamy całej powierzchni klejem. Wystarczy kilka punktów utrzymujących zewnętrzną warstwę maty. Pamiętajmy aby solidnie zamocować wszelkie kable znajdujące się w drzwiach. Najlepiej do tego użyć plastikowe opaski samozaciskowe. Luźny kabel obijający się o coś potrafi mocno hałasować od drgań basu. Gdy klej wstępnie zaschnie składamy drzwi i gotowe :)


 

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Gadu-Gadu Live
  • Gwar
  • Google Bookmarks
  • Pinger
  • Śledzik
  • Sfora
  • Wahacz