Jak przebiega proces formowania wtryskowego tworzyw sztucznych?

Jak przebiega proces formowania wtryskowego tworzyw sztucznych?

Proces formowania wtryskowego tworzyw sztucznych stosuje się w produkcji wielkoseryjnej. Jest to technika umożliwiająca uzyskanie niedrogich i ekologicznych podzespołów.


Co warto wiedzieć o procesie formowania wtryskowego?

Formowanie wtryskowe jest procesem umożliwiającym uzyskanie dowolnego kształtu z tworzywa sztucznego. Polega ono na wtryskiwaniu płynnego tworzywa do specjalnych form, nadających mu kształt. Technologia ta znalazła zastosowanie głównie w produkcji wielkoseryjnej. Każdy wytwarzany element musi bowiem mieć własną formę wtryskową, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami. Formowaniem wtryskowym tworzyw sztucznych zajmuje się wiele firm, lecz dużym zaufaniem – szczególnie w branży motoryzacyjnej – cieszą się produkty wytwarzane przez Knauf Industries Automotive.

Najważniejszymi parametrami procesu formowania wtryskowego są temperatura i ciśnienie tworzywa. Odpowiednio wysoka temperatura zapewnia tworzywu płynność, a dzięki wysokiemu ciśnieniu masę można wtłoczyć do formy. Zbyt niska temperatura tworzywa uniemożliwia lub utrudnia wtrysk. Z kolei zbyt wysoka temperatura może spowodować zniszczenie tworzywa. W kwestii dotyczącej ciśnienia jest podobnie – niewystarczająco wysokie ciśnienie wtrysku uniemożliwia wypełnienie całej powierzchni formy, a zbyt duże ciśnienie niszczy formę i powoduje rozlanie tworzywa.

Jak wygląda formowanie wtryskowe tworzyw sztucznych?

Pierwszym etapem jest zamykanie formy – zanim tworzywo trafi do matrycy, specjalny mechanizm zamyka jej dwie części. Później przy użyciu leja wprowadza się do cylindra tworzywo sztuczne (np. jako granulat). Następnie tworzywo dzięki odpowiedniej temperaturze i ciśnieniu zmienia stan skupienia na płynny i wtryskuje do formy. Materiał po stopieniu schładza się lub ogrzewa. Zaletą formowania wtryskowego tworzyw sztucznych jest przede wszystkim wysoka wydajność i szybkość wykonania. Z tego powodu z techniki korzystają często duże przedsiębiorstwa np. z branży motoryzacyjnej.

Wtryskarka – tak nazywa się maszyna biorąca udział w procesie formowania wtryskowego, do której podpina się formę wtryskową. Urządzenie ma cylindryczny kształt i służy do wtłaczania masy do formy. Do najpopularniejszych modeli należą wtryskarki ślimakowe. Wiele fabryk korzystało niegdyś ze wtryskarek tłokowych, lecz utrudniały one uzyskanie płynnego tworzywa o jednakowej temperaturze. Co do form wtryskowych, to zazwyczaj składają się z części przymocowanej do stołu wtryskarki i części ruchomej.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Gadu-Gadu Live
  • Gwar
  • Google Bookmarks
  • Pinger
  • Śledzik
  • Sfora
  • Wahacz