Mrugająca Dioda

Mrugająca Dioda


Temat prosty jak drut, ale nie każdy o tym wie, że można ją podłączyć bez dodatkowego przełącznika tak, aby świeciła (mrugała) po wyłšczeniu zapłonu. Tak, więc do roboty.

1. Przygotowujemy odpowiedni sprzęt: wkrętaka (bądź wiertarka do umiejscowienia diody w interesującym nas miejscu), dioda (kolor i rozmiar bez znaczenia), lutownica, opornik (ok. 1kOhm), wiertło (średnica równa średnicy diody), koszulka termokurczliwa, zapalniczka (do opalenia koszulki termokurczliwej).


2. Wykonanie otworu, polutowanie i zabezpieczenie przewodów koszulką termokurczliwą bądź taśmą izolacyjną pozostawiam bez komentarza.

3. Podłączenie według schematu zamieszczonego poniżej. Wyprowadzenie + stały oznacza podanie na nie napięcia +12V, które jest utrzymywane przez cały czas, bez względu na położenie kluczyka w stacyjce, wyłącznika świateł itp. (np. napięcie podawane na zapalniczkę). Wyprowadzenie + stacyjka jest to wyprowadzenie, na którym pojawia się napięcie dopiero po załączeniu zapłonu (w chwili, w której zapłon jest wyłączony w tym miejscu jest poziom masy ? wtedy płynie prąd i świeci dioda). Do znalezienia przewodów z interesującymi nas napięciami pomocny będzie próbnik na +12V lub zwykła żarówka (jedną elektrodą żarówki szukamy napięcia, natomiast drugą podłączamy do masy).

4. Efekt końcowy. Po przekręceniu kluczyka dioda gaśnie, natomiast po wyjęciu kluczyka (lub po przekręceniu stacyjki w położenie OFF, w zależności skąd weźmiemy + stacyjka) dioda świeci (mruga).

Uwaga: Jeżeli nie możemy dostać mrugającej diody interesującego nas koloru lub wielkości możemy w prosty sposób zrobi ze zwykłej diody diodę mrugającą, wystarczy kilka elementów i troszkę czasu. Do wykonania niezbędne będą dwa rezystory (jeden może być regulowany – potencjometr, możemy wtedy regulować częstotliwość świecenia), ich wartości dobrane są dla częstotliwości 1Hz – czyli dioda świeci raz na sekundę, układ scalony NE555 i dwa kondensatory. Napięcie zasilania +12V bierzemy z miejsca, w którym pojawia się napięcie dopiero po wyłączeniu zapłonu lub wyjęciu kluczyka. Wyjście OUT generatora podłączamy w miejsce + stały naszej diody, a + stacyjka podłączamy do masy. Wartości poszczególnych elementów oraz sposób ich połączenia przedstawiam na poniższym schemacie.

Poniżej przedstawiłem schemat płytki drukowanej, choć generator można spokojnie wykonać łącząc odpowiednie elementy bezpośrednio.


A tak wygląda gotowy generator:

W razie jakichkolwiek wątpliwości pytania proszę kierować na meila

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Gadu-Gadu Live
  • Gwar
  • Google Bookmarks
  • Pinger
  • Śledzik
  • Sfora
  • Wahacz