Czy jesteś pewien że Twój samochód odpali?

Czy jesteś pewien że Twój samochód odpali?

Próbujesz uruchomić swój samochód. Raz, potem drugi, niestety – akumulator nie działa. Koszmar każdego kierowcy, który być może znasz osobiście, a być może miałeś okazję widzieć, gdy właściciel innego pojazdu bezskutecznie próbował odjechać z parkingu. To zdecydowanie sytuacja, której warto uniknąć. A jeśli już do niej dojdzie, warto wiedzieć jak sobie z nią poradzić.

Kiedy akumulator może nie zadziałać?

Istnieje kilka czynników, które obciążają akumulator na tyle mocno, że mogą doprowadzić do sytuacji, w których Twój samochód po prostu nie odpali.

Pomijając te związane z usterkami w rodzaju uszkodzonego alternatora, czy instalacji elektrycznej, warto wspomnieć również o pozostawianiu włączonych świateł, czy innych elementów energochłonnych (np. ogrzewania) w trakcie długotrwałego postoju. Usterki można jednak łatwo wykryć, a nieuwaga związana z niewyłączeniem świateł to raczej drobiazg łatwy do wyeliminowania.

Prawdziwym wrogiem akumulatorów jest niska temperatura.

Mimo, że większość akumulatorów teoretycznie powinna zachować sprawność przy mrozie sięgającym -40, a nawet -68 stopni Celsjusza, w praktyce dotyczy to jedynie sytuacji, gdy są one w pełni naładowane. Przy naładowaniu częściowym uzyskiwana energia jest mniejsza, co w połączeniu z faktem, że przy niskich temperaturach rozrusznik wymaga otrzymaniu większej energii zaczyna być pewnym problemem. Tym większym, jeśli dany kierowca ma w zwyczaju włączanie wraz z akumulatorem radia, GPSu i ogrzewania (w temperaturach ujemnych zdecydowanie lepiej chwilę z tym odczekać).

_c9a4157-kopia.jpg

Samochód musi być „aktywny”

Co warto zapamiętać, nawet jeśli akumulator wydaje się w miarę sprawny, należy pamiętać jeszcze o jednej rzeczy. Jeżeli zimą eksploatujesz pojazd tylko na bardzo krótkich trasach (na przykład wyłącznie do sklepu i z powrotem) albo robisz to rzadko, narażasz swój akumulator na osłabienie. W takiej sytuacji należy dopilnować, by co jakiś czas został sprawdzony jego stan i w razie potrzeby dokonano naładowania.

Jak sprawdzić poziom akumulatora?

a-18.jpg

Jednym z najprostszych i najłatwiejszych do samodzielnego przeprowadzenia testów jest wykorzystanie miernika elektronicznego. Poproś kogoś o uruchomienie zapłonu, włączenie reflektorów, uruchomienie sprzętów pobierających energię i doprowadzenie prędkości obrotowej do poziomu 1000, a samemu sprawdź napięcie akumulatora. Jeśli okaże się niższy, aniżeli 12,5 V (w niektórych samochodach pożądana może być wyższa wartość) – jest się czym martwić i warto pomyśleć o jego doładowaniu.

Pamiętaj jednak, ze to test mocno uproszczony, często nieadekwatny do właściwych warunków użytkowania pojazdu, w związku z czym uzyskany wynik to wersja optymistyczna, niekoniecznie realistyczna. Jeśli chcesz uzyskać pewność, zwróć się do specjalistów, którzy nie tylko dokonają bardziej precyzyjnego pomiaru, od razu sprawdzając napięcie akumulatora przy jego mocnym obciążeniu, ale też dokonają dodatkowych testów, na przykład sprawdzając gęstość zawartego w nim elektrolitu.

Za taką diagnostykę wbrew pozorom nie trzeba dużo płacić. Można ją wykonać za darmo w serwisie www.euromaster.pl (którego pracownicy jak widać na ich stronach, chętnie udzielają porad odnośnie sposobu dbania o akumulatory) lub korzystając z pomocy specjalistów z serwisu Euromaster – DarmowyPrzeglad.pl. Rozwiązanie to jest bardzo wygodne w sytuacjach, w których nie masz warunków i narzędzi, by samodzielnie dokonać dokładnego badania.

Co zrobić, gdy akumulator wymaga doładowania?

g-3.jpg

Ładowanie można przeprowadzić za pomocą kabli, bądź przy użyciu prostownika. Druga z wymienionych metod jest bardziej efektywna (można uzyskać wyższy poziom naładowania), pierwsza natomiast prostsza i to ją omówimy poniżej.

Zanim przeprowadzisz takie działanie, sprawdź najpierw, czy akumulator nie jest zamarznięty (w takiej sytuacji ładować nie można ze względu na bezpieczeństwo sprzętu). Jeśli nie, możesz poprosić o pomoc właściciela innego samochodu,odsłonić klemy i połączyć kablami akumulatory w obu pojazdach. Po uruchomieniu samochodu z naładowanym akumulatorem i ładowaniu przez kilka kolejnych minut, możesz spróbować odpalić wcześniej rozładowany akumulator.

Pamiętaj przy tym, że ładowanie akumulatora wymaga pewnej ostrożności. Nie można dopuścić do zwarcia, które mogłoby negatywnie wpłynąć na jego stan. Jeśli nie jesteś pewien, w jaki sposób się za to zabrać, zawsze warto pomyśleć o załatwieniu sprawy w serwisie samochodowym, gdzie całość zostanie przeprowadzona nie tylko sprawnie, ale też z uzyskaniem wysokiego poziomu naładowania.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Gadu-Gadu Live
  • Gwar
  • Google Bookmarks
  • Pinger
  • Śledzik
  • Sfora
  • Wahacz