Dlaczego warto wiedzieć, co oznaczają symbole na oponach?

Dlaczego warto wiedzieć, co oznaczają symbole na oponach?

Każdy użytkownik samochodu przynajmniej raz zastanawiał się co oznaczają te wszystkie symbole i liczby umieszczone na ściance bocznej opony.

Podczas codziennej eksploatacji auta mało kto się nimi interesuje. Jednak gdy przychodzi moment wymiany opon na nowe, każdemu przydaje się ta wiedza. Dzięki niej można kupić odpowiednie ogumienie do auta i mieć pewność, że dokonało się prawidłowego wyboru. Nieumiejętny dobór opon do felgi, jak również do konkretnego auta może być przyczyną wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze, które będą miały zasadniczy i bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo.

Doskonałym miejscem na poszukiwanie odpowiedzi jest Internet. Na stronach sklepów, które oferują opony do samochodów można znaleźć dużo praktycznych wskazówek na temat oznaczeń stosowanych na oponach. Wyróżnić można ofertę sklepu Tirendo, który na swojej stronie internetowej przedstawił większość praktycznych wskazówek dotyczących wyboru opon. W razie dodatkowych pytań można zadać je bezpośrednio pracownikowi serwisu, który wyjaśni wszelkie wątpliwości.

Podstawą wartością, której szuka każdy potencjalny nabywca opony jest rozmiar. Podawany jest on w taki sam sposób, niezależnie od producenta jakiego się wybierze. Jest nim szereg znaków poprzecinanych ukośnikami. Przykładowo rozmiar 205/50/R15 oznacza oponę, której szerokość wynosi 205 mm, kolejny człon “50” to wysokość opony, która jest wyrażona jako procentowy stosunek jej szerokości (w tym przypadku wysokość wyniesie 102,5 mm). Litera “R” oznacza oponę radialną, w której osnowa opony jest ułożona promieniowo, a liczba “15” obok niej to średnica felgi podana w calach, na którą założona będzie opona. Kolejnymi znakami znajdującymi się tuż za rozmiarem opony jest jej współczynnik nośności wyrażony w liczbach oraz indeks prędkości w postaci litery. Wartości te najlepiej sprawdzić w specjalnych tabelach, których nie brakuje w Internecie. Ostatnimi cyframi, które znajdują się na końcu kodu DOT jest data produkcji opony. Przed rokiem 2000 była ona trzy cyfrowa, a po 2000 roku cztero. Pierwsze dwie liczby określają tydzień produkcji, a kolejne rok produkcji. Ważnymi elementami jest także indeks nośności oraz prędkości. Nośność wyrażona jest w postaci cyfr, które znajdują się od razu po rozmiarze. Oznaczają maksymalne obciążenie dla danej opony, również w tym przypadku należy się posłużyć odpowiednimi tabelami. Najczęściej można spotkać liczbę 91, która oznacza, że maksymalne obciążenie dla tej opony wynosi 615 kg. Chcąc dowiedzieć się jaki może być maksymalny ciężar auta, należy pomnożyć ją przez ilość kół w samochodzie. Tuż za nośnością opony podany jest indeks prędkości wyrażony w postaci litery. Oznacza ona to, z jaką maksymalną prędkością może poruszać się pojazd, który będzie wyposażony w dane felgi z oponami, np. litera H oznacza, że auto może poruszać się na tych oponach z maksymalną prędkością 210 km/h. Na oponach znajdują się także objaśnienia, które informują czy są to opony zimowe (płatek śniegu), letnie (nie maja oznaczenia), przeznaczone na deszcz (kropelka wody) bądź wielosezonowe (M+S).

Wiedza o tym, w jaki sposób poprawnie odczytywać symbole umieszczone na oponie przyda się z pewnością każdemu użytkownikowi samochodu. Dokonując wymiany opon należy więc zwrócić szczególną uwagę na to, by oznaczenia były zgodne z tym co przewidział producent danego pojazdu. Niedopuszczalne w żadnym wypadku jest stosowanie opon o niższych parametrach niż zalecane do auta, zwłaszcza jeśli chodzi o indeks prędkości i nośności. Tylko prawidłowy dobór opony do felgi i konkretnego auta zapewni należyte bezpieczeństwo podczas jazdy.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Gadu-Gadu Live
  • Gwar
  • Google Bookmarks
  • Pinger
  • Śledzik
  • Sfora
  • Wahacz