Odszkodowanie z OC sprawcy

Odszkodowanie z OC sprawcy

Mimo, że sam jesteś ostrożnym kierowcą, na drodze obowiązuje Cię zasada ograniczonego zaufania. Nigdy nie wiesz, kto jedzie za Tobą i czy przypadkiem za chwilę nie zatrzyma się na Twoim bagażniku. Jeśli już do takiej sytuacji dojdzie, nie panikuj. Auto naprawisz z OC sprawcy zdarzenia. Oczywiście jeśli je ma…

Jeśli doszło do kolizji z Twoim udziałem, ale nie z Twojej winy, pamiętaj, że należy Ci się odszkodowanie z OC sprawcy. Oznacza to, że wszystkie konieczne naprawy w Twoim samochodzie zostaną wykonane na koszt towarzystwa, w którym drugi uczestnik stłuczki miał wykupioną polisę. A co w przypadku jeśli OC nie posiadał. Nie musisz się martwić. Nie zostaniesz zmuszony do likwidacji szkody we własnym zakresie.

Gdzie zgłosić szkodę?

Stało się. Nieostrożny kierowca uderzył w Twój samochód, skutkiem czego musisz oddać go do naprawy.

Ustalmy, że sprawca przyznał się winy i udzielił Ci informacji dotyczących swojej polisy OC. Zanim rozpoczniesz proces ubiegania się o należne odszkodowanie, musisz posiadać pełnowartościowy opis zdarzenia. Muszą się w nim znaleźć dane uczestników, informacje o pojazdach i szczegółowy opis kolizji. W większości towarzystw pierwszy kontakt odbywa się telefonicznie lub przez internetowy formularz zgłoszenia szkody. Z ubezpieczycielem należy skontaktować się jak najszybciej, by nie zostać posądzonym o powiększenie szkody w wyniku jazdy uszkodzonym autem. Warto również dodać, że niektóre firmy stosują system BLS, czyli Bezpośredniej Likwidacji Szkody. Jeśli Twoje OC zakłada możliwość skorzystania z BLS, możesz zgłosić się bezpośrednio do swojego ubezpieczyciela, który wypłaci Ci odszkodowanie, a następnie zgłosi się do towarzystwa sprawcy o zwrot poniesionych z tego tytułu kosztów. Jeśli Twoja polisa nie posiada BLS, a chciałbyś mieć możliwość skorzystania z systemu, podpisując kolejną umowę OC, sprawdź ofertę kilku towarzystw korzystając z kalkulatora OC/AC

Wycena szkody

Zanim dojdzie do wypłaty odszkodowania należy ustalić jego wysokość poprzez określenie rozmiaru szkody. Ubezpieczyciele współpracują z rzeczoznawcami, którzy delegowani są do oględzin auta. Na podstawie ich opinii ustalona zostaje wysokość należnego odszkodowania. Właściciel samochodu może nie zgodzić się z wyceną eksperta. Zgodnie z Art. 363. § 1. Naprawienie szkody powinno nastąpić, według wyboru poszkodowanego, bądź przez przywrócenie stanu poprzedniego, bądź przez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej. Jeżeli więc poszkodowany uzna, że zaproponowana przez rzeczoznawcę kwota jest zaniżona, może wnioskować o oględziny innego biegłego. Drugą możliwością jest naprawa auta w wariancie tzw. kosztorysowym. Polega ona na oddaniu uszkodzonego samochodu do warsztatu, a po przeprowadzeniu odpowiednich czynności, to warsztat rozlicza się z ubezpieczycielem. Dla osób, którym nie zależy na wypłacie gotówki, a fachowej naprawie samochodu, taki wariant jest najkorzystniejszy.

Kiedy sprawca nie ma OC…

Może się zdarzyć, że sprawca kolizji nie będzie posiadał obowiązkowego ubezpieczenia OC. Czy to oznacza, że na własny koszt musisz naprawić swoje auto? Nie. Jeśli posiadasz polisę AC, to właśnie z niej powinieneś zgłosić szkodę. Możesz sprawdzić oferty pakietów OC/AC na kalkulator-oc-ac-auto.pl. Jeśli posiadasz wyłącznie polisę OC, do wypłaty odszkodowania zobowiązany jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Szkodę możesz zgłosić do dowolnie wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego w Polsce. Ubezpieczyciel załatwi wstępne formalności, a następnie prześle komplet dokumentów do UFG, który zajmie się wypłatą odszkodowania. Pieniądze powinieneś otrzymać w terminie do 30 dni. W przypadku wątpliwości co do samego zdarzenia, termin ten nie obowiązuje, a UFG wypłaci odszkodowanie do 14 dni od dnia wyjaśnienia sprawy.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Gadu-Gadu Live
  • Gwar
  • Google Bookmarks
  • Pinger
  • Śledzik
  • Sfora
  • Wahacz