40 lat Polo

40 lat Polo

Volkswagen Classic prezentuje w Essen siedem egzemplarzy Polo – przedstawicieli pięciu generacji. Są to starannie wybrane auta, świadkowie kolejnych epok w historii tego modelu. Najstarsze jest jedno z pierwszych Polo z 1975 roku, które zapoczątkowało trwającą od czterech dziesięcioleci historię sukcesu tego modelu.

Pozostałe eksponaty to: jedyny zachowany egzemplarz prototypowego auta ze sprężarką typu G z 1985 roku, jego późniejszy seryjny odpowiednik Polo Coupe G40, fascynujący model studyjny „Eko Polo”, zużywający dwa litry oleju napędowego na 100 km, cieszące się wielkim powodzeniem Polo III Open Air z dużym rozsuwanym dachem oraz studyjny kabriolet przygotowany przez firmę Karmann, który nigdy nie wszedł do produkcji seryjnej.

Oczywiście, wśród historycznych egzemplarzy znajduje się również model współczesny (generacji 6R). On także jest niezwykły – chociaż nowy, już zapisał się w historii. W 300-konnym Polo R WRC Sebastien Ogier i Volkswagen Motorsport zdobyli w roku 2013 i 2014 Rajdowe Mistrzostwo Świata.

Prezentacje prowadzone przez ekspertów, akcja fotograficzna, oraz specjalna strona internetowa
Żeby osobiście i wyczerpująco zapoznać zwiedzających z historią Polo, Volkswagen Classic, we współpracy z „VW Polo IG Deutschland”, zaangażował przewodników, którzy oprowadzają gości po ekspozycji. W wydzielonej, specjalnej strefie prowadzone są z kolei krótkie prezentacje. Ich tematyka obejmuje zarówno historię Polo, jak i udział tego modelu w sportach motorowych czy prezentacje najważniejszych osiągnięć technicznych, jak sprężarka typu G czy udział w Formule E.

Także w bieżącym roku Volkswagen Classic organizuje akcję fotograficzną, która obrosła już pewną tradycją. Osobom, które pragną zabrać z sobą do domu pamiątkę z Techno Classica 2015 Volkswagen oferuje bezpłatne zdjęcie z wybranym przez nich egzemplarzem Polo.

Przy odrobinie szczęścia wizyta na ekspozycji Volkswagena podczas Techno Classica może opłacić się podwójnie – dla tych, którzy podczas specjalnego konkursu wykażą się wiedzą o prezentowanych klasycznych egzemplarzach Polo przygotowano wyjątkowe nagrody – np. karty VIP na Classic Days w zamku Dyck oraz piękne modele limitowanych serii aut Volkswagena. Wraz z rozpoczęciem targów Volkswagen Classic uruchomił pod adresem www.volkswagen-classic.com specjalną stronę internetową, prezentującą artykuły, wywiady i reportaże przygotowane z okazji jubileuszu Volkswagena Polo.

Wystawowe Polo

Polo I L, rok produkcji 1975, silnik: czterocylindrowy, benzynowy, pojemność 0,9 l, moc 29 kW (40 KM)

Najstarszy spośród prezentowanych na targach modeli ma lakier w kolorze „Ozeanblue” dostępny tylko w chwili rozpoczęcia sprzedaży. Auto przykuwa wzrok bogatym wyposażeniem – Polo w wersji L wyróżnia się z zewnątrz chromowanymi zderzakami (w modelu podstawowym w kolorze matowego srebra) oraz delikatną, również chromowaną, listwą z boku nadwozia. Cechą szczególną wnętrza są m.in. fotele pokryte specjalną tapicerką.

Polo II hatchback, model „Eko”, rok produkcji 1988, silnik: dwucylindrowy, diesel, pojemność 0,9 l, moc 29 kW (40 KM)

Polo drugiej generacji jest reprezentowane przez model studyjny, skonstruowany pod kątem jak największej wydajności, zawierający wiele nowatorskich rozwiązań technicznych: silnik Diesla z bezpośrednim wtryskiem paliwa, system recyrkulacji spalin, automatyczne sprzęgło wraz z systemem start-stop, sprężarkę typu G zapewniającą maksymalną efektywność pracy i półautomatyczną 5-biegową skrzynię biegów.

Polo II G40 „Rekord Świata”, rok produkcji 1985, silnik: czterocylindrowy, benzynowy, pojemność 1,3 l, moc 95 kW (129 KM)

Egzemplarz udostępniony przez fundację AutoMuseum Volkswagen również należy do drugiej generacji modeli Polo. Jest jedynym zachowanym egzemplarzem, w którym w 1985 roku zaprezentowano po raz pierwszy sprężarkę typu G, podczas spektakularnej 24-godzinnej próby na fabrycznym torze Volkswagena w Ehra-Lessin. Polo G40 osiągnęło wtedy prędkość 208 km/h, z nawiązką bijąc ówczesny rekord dla aut klasy 1300 cm3 wynoszący 168,6 km/h.

Polo II G40, rok produkcji 1992, silnik: czterocylindrowy, benzynowy, pojemność 1,3 l, moc 83 kW (113 KM)

To Polo Coupe także ma pod maską silnik wyposażony w sprężarkę o spiralnym przekroju przypominającym kształt litery G, od którego wzięło swą nazwę. Auto pochodzi z drugiej, nielimitowanej serii modeli. Można ją rozpoznać m.in. po czworokątnych reflektorach i większych lampach z tyłu

Polo III Open Air, rok produkcji 1998, silnik: czterocylindrowy, benzynowy, pojemność 1,4 l, moc 44 kW (60 KM)

Jeden z modeli trzeciej generacji, także wypożyczony przez fundację AutoMuseum Volkswagen. Był to model specjalny, produkowany na rynek europejski; miał przesuwany elektrycznie dach, tak duży, że patrzeć w niebo mogli przez niego także pasażerowie siedzący na kanapie z tyłu.

Polo IV GTI Cabriolet, rok produkcji 2007, silnik: czterocylindrowy, benzynowy, pojemność 1,8 l, moc 110 kW (150 KM)

Kolejne auto istniejące w jednym egzemplarzu, przedstawiciel modeli czwartej generacji. Firma Karmann z Osnabrück prezentując ten studyjny model na Wystawie Samochodowej we Frankfurcie w 2007 roku udowodniła swoją kompetencję w konstruowaniu kabrioletów, a także w dziedzinie ich designu i jakości. Opadająca linia dachu (gdy jest on rozpostarty ponad autem) sprawia, że model ten przypomina coupe. Dach ten składa się w bardzo widowiskowy sposób, całkowicie znikając pod specjalną pokrywą. Szklana szyba z tyłu elektrycznie unosi się ku górze, aby zapewnić dostęp do bagażnika.

Polo V R WRC, rok produkcji 2013, silnik: czterocylindrowy, benzynowy, pojemność 1,6 l, moc około 220 kW (300 KM)

Samochód mistrzów świata – pierwszy rok startów w Rajdowych Mistrzostwach Świata w 2013 r. Volkswagen rozpoczął od wygrania pierwszego odcinka specjalnego w Rajdzie Monte Carlo. Za kierownicą debiutującego wówczas Polo R WRC siedział Sebastien Ogier, pilotem był Julien Ingrassia. Jaki początek, taki cały sezon – zakończony zdobyciem tytułów mistrzowskich w klasyfikacji producentów, kierowców i pilotów. Prezentowany w Essen Polo R WRC pod względem technicznym i stylistycznym odpowiada zwycięskiemu egzemplarzowi.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Gadu-Gadu Live
  • Gwar
  • Google Bookmarks
  • Pinger
  • Śledzik
  • Sfora
  • Wahacz